25/11/2020

תוכניות ריאלטי: מחפשים כישרון מוצאים כסף

microphone

המוזיקה בישראל עברה ועוברת מהפכה קשה בעשור האחרון, לחיינו לנכנס המושג "תוכנית ריאליטי" ששם לעצמו מטרה לקדם בכל שנה מתמודדים מהונדסים גנטית שהגיעו בלי שום טעם וריח או סגנון משלהם ופשוט הוכנסו ל"משבצת" שבנתה להם ההפקה עפ"י קריטריונים שדרש הבמאי של התוכנית. כל זאת ע"מ ליצור תערובת מנצחת שתספק רגעים מותחים ומרגשים לכל אורך התוכנית, הדרישות העיקריות הן כמובן סיפור אישי עצוב שיגרום לצופים בבית להתחבר רגשית ולסמס ללא הרף.

המטרה העיקרית כמובן היא כסף, המון כסף, אחוזי הרייטינג רק עולים משנה לשנה ותכניות נוספות צצות להם כמו פטריות אחרי הגשם. התחושה הכללית היא של מעמסה על הצופים שכבר לא מסוגלים לזכור לאיזה תוכנית שייך הזמר "משהו קורקוס" כפי שהציגה דמותו של רני רהב ב"ארץ נהדרת".

אחת התוכניות שממש הצליחה להכעיס אותי היא ה- x factor.  כולנו מכירים את הכללים של התוכנית, אך ניתן לראות באופן ברור, כיצד ההפקה מתערבת בתוצאות המתמודדים ובעיקר במלחמות השופטים על אגו נפוח. השבוע למשל נשאר השופט משה פרץ עם הזמר האחרון בקבוצה אורי שכיב.

צילום מסך: youtube

צילום מסך: youtube

שביצע את "עוד" של נתן גושן בצורה שלא העבירה את מבול הרגשות שנמצאים בשיר.

אורי ילד מוכשר ועתיד גדול לפניו, קשה למצוא ילד בן 16 עם שמיעה מוזיקלית מצוינת וכישרון כתיבה שכזה, אבל צריך לשים את הקלפים על השולחן ולהודות שהוא עדיין לא בשל לתחרות ולחשיפה שכזאת ונושא גילו הוא זה שגורם לביצועים שלו להיות רדודים, שכן זה לא סוד שצריך לעבור קצת בחיים ע"מ לחוש ולהתכוון למילים של השיר שאותו מבצעים.

במידה ואורי היה מודח מהתוכנית, לשופט משה פרץ לא היה את מי לייצג בתחרות וכך בהפתעה גמורה נשאר אורי בתחרות.

עדיין לא מאוחר

כולי תקווה שתעלה בעתיד תוכנית אשר תשמש במה לזמרים צעירים עם כישרון אמיתי, ביטחון עצמי והכי חשוב גישה משלהם ללא התערבות ההפקה ובלי שום קשר לסיפורים האישיים, למראה, לדיבור, לאמונה, לעדה וכו'  – אני חושב שהספיק לציבור שמגישים לו את אותה הגברת בשינוי אדרת ושכל המושג "ריאליטי" כבר לא אמיתי ומרגישים את זה.

כוכב נולד היא הדוגמה הכי פופולרית לתוכנית שהמאיסה את עצמה על הצופים שידעו בלי שום צל של ספק, שההפקה מתערבת בצורה בוטה בתוצאות ובהחלטות השופטים. אפשר לראות כמה הצליחה התוכנית כאשר הסינונים של המתמודדים היו אמיתיים, ההוכחה היא: נינט, שירי מימון, הראל סקעת, שי גבסו, הראל מויאל ומפה כבר אף אחד לא ממש זוכר מיהם שאר הזוכים…

קרייג דיויד מוכיח שגם היום הוא יכול – seven days – live acoustic.

שיר ישראלי מומלץ, הפרויקט של עידן רייכל – אם היית רואה.

* תמונה ראשית Grant מאתר flickr.

תגיות הכתבה

שליחת תגובה


2014-כל הזכויות שמורות 2013 © מגזין WhatHot מה שחם באינטרנט
richkid אינטראקטיב