25/10/2020

פחד: הפוביות המוזרות ביותר שידע העולם

phobia

לפי ויקיפדיה, פוביה היא "מצב נפשי של פחד, רתיעה או בעתה כרוניים או מוגזמים מאובייקט או ממצב כלשהו, המשבשים באופן ממשי את חיי הלוקה בו". אתם בוודאי מכירים מישהו שסובל מפוביה מסוימת כמו קלאוסטרופוביה שהיא פחד ממקומות קטנים וסגורים או פחד מכלבים. בכתבה הבאה ריכזנו עבורכם את הפוביות המוזרות ביותר שידע העולם מאז ומעולם.

אבלוטופוביה – פחד ממים

Ablutophobia הוא מונח רופאי לאנשים אשר מפחדים מזרם של מים, כמו שטיפת ידיים ומקלחת. לא משנה אם מדובר על מים זורמים מברז או מים שנמצאים בתוך קערה או דלי. מדובר על אנשים שפשוט מפחדים ממגע עם מים. הפוביה המסוימת הזאת יכולה להוביל להמון בעיות בריאותיות וגם לבעיות חברתיות, דוגמת נידוי מהחברה. כמובן שניתן לטפל בפוביה הזו, אך כמו כל פוביה, דרושה נכונות מרבית של החולה כדי שהטיפול יהיה מוצלח.

 

מים זה כיף. (תמונה: Katherine Johnson , אתר: flickr)

דקסטרופוביה – פחד מדברים בצד ימין

Dextrophobia היא אחת הפוביות המוזרות שיש. מדובר על פוביה שבו החולה פשוט מפחד מכל מה שנמצא מצד ימין שלו. אנשים שחולים בפוביה זאת, מרגישים בהלה וחרדה כל עת שיש מצד ימין שלהם חפץ כלשהו. למשל, חולש שישב על ספה ומצד ימין שלו יהיה כיסא, הוא ירגיש בהלה וחרדה. כמובן שניתן להבין לבד למה הפוביה הזאת מאוד בעייתית. לאנשים שאינם חולים בפוביה זו, קשה להבין מה בדיוק הפוביה הזאת מסמלת.

שמאל, שמאל, שמאל, ימין, שמאל. (תמונה: Natsuki Kimura , אתר: flickr)

קליג'נפוביה – פחד מאנשים יפים

אומרים שיופי הוא לפי עיניו של המתבונן, אך לפעמים יופי יכול לגרום לאנשים להרגיש מבוהלים. החולים ב-Caligynephobia פשוט חוששים מיופי של אנשים אחרים. הפוביה הזו שכיחה בעיקר בקרב אנשים הומוסקסאולים וביסקסואלים, בנוסף, הפוביה יכולה להשפיע על שני המינים, ללא הנטייה המינית שלהם. כפי שניתן להבין, אנשים יפים יש בכל מקום ולכן הסובלים מפוביה זו, נמנעים מלצאת החוצה מבתיהם ולכן מסתגרים בהם.

 

מי הכי יפה בעיר? (תמונה: amareta kelly , אתר: flickr)

קאטופטרופוביה – פחד ממראות

Catoptrophobia היא פוביה שבה החולה פוחד להסתכל על ההשתקפות שלו במראה. צריך להבדיל בין 2 מצבים. יש מצב שבו אנשים פשוט לא אוהבים את מה שהם רואים במראה, אולי איזה איבר שלא אסתטי מספיק מבחינתם או שהמראה שלהם לא מלבב. מנגד, יש את החולים בפוביה, שממש מפחדים לראות את עצמם במראה או בכל דבר שיראו בו את ההשתקפות שלהם. אין סיבה ידוע למה זה קורה, אבל מעריכים כי אותו חולה פשוט ראה משהו מוזר באחת הפעמים בהן הוא הביט במראה.

 

מראה מראה שעל הקיר. (תמונה: Dennis Brekke , אתר:flickr)

קורופוביה – פחד מריקוד

כפי שזה נשמע, Chorophobia זו פוביה שחולה ממנה מפחד מריקודים. הרבה אנשים הם בלעי רגלים שמאליות בכל מה שקשור לריקוד, אולי ה מעט נבוכים, אבל בסופו של דבר, כמה באמת יודעים לרקוד ולא רק להזיז את הגוף? החולים מפוביה זו פשוט לא מוכנים לרקוד, לא בגלל שם ירגישו נבוכים, אלא בגלל שהם ממש מפחדים מזה. הפוביה פוגעת בחיי החבר'ה של החולים בה ולרוב הם יסתגרו בבית ולא יצאו למקומות שאולי יהיו שם ריקודים.

 

נולד לרקוד. (תמונה: Boss Tweed , אתר: flickr)

קאטיסופוביה – פחד מישיבה

הפוביה הזאת פשוט נותנת פירוש חדש למשפט "לא ישבתי כל היום". מדובר על פוביה (Kathisophobia) שאותו חולה בה, פשוט מפחד לשבת. תארו לכם מצב שאתם נכנסים לבית ורוצים לשבת ולנוח, יש אתכם חבר שחולה בפוביה הזו ובזמן שאתם יושבים ונחים, או עומד ולא מוכן לשבת. כמובן שתרגישו לא בנוח עם זה. תארו לכם מה קורה לבנאדם כזה שהוא נמצא בחדר המתנה. הפוביה יכולה לגרום ללחץ על מפרקי הרגליים ולביות בריאותיות.

 

דווקא נראה ממש נוח. (תמונה: Richard Garside , אתר: flickr)

אוקטופוביה – פחד מהספרה 8

Octophobia היא פוביה מאוד מוזרה. מדובר על אנשים שפשוט לא יכולים לראות את הספרה 8. בין אם זה מספר בית או מספר טלפון, אותם אנשים פשוט לא יכולים להביט במספר הזה. תארו לכם לכמה אנשים אותו חולה לא יכול לטלפן. מעניין מה קרה לאותם חולים כאשר התאריך היה 8.8.88. מבחינת החולים בפוביה זו, הלוואי ומספר 8 לא היה קיים בכלל.

 

המספר הנוסף הוא 8. (תמונה: Smabs Sputzer , אתר: flickr)

ארכיבאטירופוביה – פחד מחמאת בוטנים שנדבקת לחך

גם ככה זה מעצבן שנתקע לנו אוכל בשיניים, אבל פחד מחמאת בוטנים זה כבר ליגה אחרת. Arachibutyrophobia היא פוביה שהחולה בה, מפחד שתדבק לו חמאת בוטנים לגג של חלל הפה. מדובר על פוביה באמת מוזרה, כי בעזרת מברשת שיניים או כוס משקה, ניתן להיפטר בקלות מאותה בעיה כפי שהיא מתוארת.

 

ומה עם במבה? (תמונה: Denise Krebs , אתר: flickr)

אגריירופוביה – פחד מרחובות או חציית כבישים

אולי הפוביה שלא ניתן להתקיים אתה כלל. Agyrophobia היא פוביה שהחולה בה פשוט מפחד לחצות כבישים או ללכת ברחובות. אנו חיים שכמעט כל המקומות בו נגישים וכדי להגיע לאותם מקומות, חייבים לפחות לחצות כביש אחד. מדובר על פוביה שפשוט מונעת מהחולים בה להסתובב ברגל כמעט בכל מקום. הפוביה מגבילה אותם ומכניסה אותם לחרדה.

הדרך מעולם לא נראתה ארוכה כל כך. (תמונה: W__ , אתר: flickr)

לעוד מגוון רחב של פוביות שונות ומשונות, לחצו כאן.

 

*תמונה ראשית Laura Lewis  מאתר flickr.

תגיות הכתבה

שליחת תגובה


2014-כל הזכויות שמורות 2013 © מגזין WhatHot מה שחם באינטרנט
richkid אינטראקטיב