10/08/2020

מסחר בדולר

מסחר בדולר

חושבים להתחיל קריירת מסחר בדולר? בואו ללמוד על מה מדובר

על הדולר ועל הבנק

הדולר הוא המטבע החשוב ביותר בעולם, ולכן הוא בעל מקום מרכזי ביותר בכל סוג של מסחר במט"ח. לדולר יש השפעה עצומה על ישראל מבחינות רבות – כלכלה, חברה, פוליטיקה, מסחר וכדומה. כך למשל, ארצות הברית מבצעת רכישות ענק בישראל באמצעות הדולר, והיא מוכרת לישראל מוצרים רבים בתמורה לדולר. כל המוצרים החשובים בחיים שלנו מושפעים משער הדולר, כגון כלי רכב, מכשירי חשמל, מחירי הסחורות, מוצרי יסוד וכו'.

בנק ישראל הוא האחראי לקביעת השער היציג של הדולר. בין ימי שני וחמישי, שער הדולר נקבע בשעה 15:15, וביום שישי (ובערבי חג) בשעה 12:15. בנק ישראל מבצע בדיקות אקראיות של שערי החליפין שהבנקים השונים מפרסמים, ועל סמך הנתונים שהוא אוסף נקבע שער הדולר. השער היציג של הדולר משמש בכל עסקה הצמודה לדולר. יחד עם זאת, הצדדים בעסקה אינם מחוייבים לפעול בהתאם לשער היציג, והם רשאים להסכים על שער אחר. בכל מקרה, בנק ישראל מפגין מעורבות בולטת בשוק המט"ח בגלל ההשפעה הרבה של הדולר על כלכלת ישראל.

מה זה מסחר בדולר בדיוק?

המסחר בדולר הוא למעשה פעולה של רכישת דולרים מתוך כוונה להרוויח מפערים בין שערי המטבעות השונים. שער החליפין של מטבעות החוץ נקבע על פי כללי היצע וביקוש, והשערים השונים למעשה הם בעלי השפעה קריטית על הכלכלה העולמית. לא קל לנבא את שער הדולר, או את השערים של מטבעות אחרים, משום שהדבר תלוי בהתפתחויות כלכליות ופוליטיות ברחבי העולם.

יחד עם זאת, הניסיון מראה כי לעיתים ובמקרים הפוטנציאלים הבאים, שער הדולר נוהג לעלות. כאשר מתבצעת רכישת דולרים מאסיבית, כגון זו שבנק ישראל מבצע מידי פעם, שער הדולר נוהג לעלות. כמו כן, כאשר הגרעון בארה"ב מצטמצם, המשמעות היא שהחוב הלאומי של ארה"ב יורד, ולכן שער הדולר עולה. בנוסף לכך, לרוב, כאשר שער היורו יורד, שער הדולר נוהג לעלות. לבסוף, במקרה של ישראל, כאשר יש אירועים ביטחוניים משמעותיים המובילים לחוסר יציבות כלכלית או פוליטית, השקל מאבד מאמון המשקיעים והדולר עולה במקומו.

הדולר נוהג לרדת כאשר הריבית בארה"ב יורדת, כאשר הריבית בישראל עולה, וכאשר יש עליות שונות בשוקי המניות ברחבי העולם.

תגיות הכתבה

שליחת תגובה


2014-כל הזכויות שמורות 2013 © מגזין WhatHot מה שחם באינטרנט
richkid אינטראקטיב