10/04/2020

מי מספר אחת: מים מהברז, מים מינרליים או מים מסוננים

mineralwater

חג השבועות מתקרב, אך מלחמת המים לה אנו עדים נובעת ממניעים של כסף ושליטה בשוק המים הישראלי, הרבה יותר מחגיגות חג מתן תורה. למרות שנראה שניצב בפנינו היצע רב של דרכים ואמצעים שונים ומשונים לצרוך מים נקיים, בסופו של יום עומדות בפנינו שלוש אפשרויות; שתיית מים מהברז, מים מינרליים או מים מסוננים ממערכת לטיהור מים.

במסגרת כתבה זו, ננסה לעשות סדר בידע הצרכני של כולנו בנוגע לברי המים השונים וההשפעה האמתית שלהם על הבריאות שלנו.

מי ברז

מסופקים על ידי חברת מקורות מימת כנרת, מאגרי מים תהום ומי ים מותפלים בשיטת אוסמוזה הפוכהמי הברז מפוקחים כל העת על ידי משרד הבריאות, קיימים בהם מינרלים שונים ומתווסף אליהם פלואור המסייע במניעת עששת. עם זאת, יש לדעת שתקן המים בישראל הנו הנמוך ביותר בעולם המערבי וייתכן מאד שהמים אותם אנו שותים מכילים מלחים, חלודה ורעלים שונים המזהמים את מקורות המים של מדינת ישראל.

אך אם בכל זאת החלטתם לבחור במי הברז כאופציה המועדפת עליכם, אנו ממליצים להרתיח את המים לפני כל שימוש.

ברזייה של מים (תמונה: Wisconsin Department of Natural Resources, אתר: flickr)

מים מינרליים

מי מעיין עשירים במינרליים הנארזים בבקבוקים היישר ממקום נביעתם וללא מגע יד אדם.  מים אלו הנם חסרי טעם לוואי המוכר ממי הברז, אך מעבר לכך חסרי כל יתרונות בריאותיים על פי מי הברז. חשוב להכיר שהסיכון הגדול במים מינרליים הוא העובדה שמים אלו אינם מסוננים, ולכן מכילים חיידקים ברמה מסוימת. אחסנה לא נכונה של המים (משטחי מים בכניסה לסופר במהלך כל היום) עלולה להוביל להתרבות החיידקים בתוך מי השתייה ולסכן אותנו ואת ילדנו. נכון להיום, ניתן לצרוך מים מינרליים על ידי קניית שישיות מים או יצירת קשר עם חברת המים להתקנת בר מים ואספקת כדי מים מדי שבוע. אך גם כן חשוב לזכור שמבחינה בריאותית כד מים לא יכול להיות ראוי לשתייה למעלה מ-48 ימים מכיוון שמדובר על מים עומדים.

מים מסוננים

מערכת סינון מים מורכבת משני חלקים עיקריים, הראשון הנו מסנן גס המותקן על גבי כניסת מי השתייה אל תוך דירתכם. והשני הנו מסנן עדין המותקן בתצורת ברז ישירות על גבי שיש המטבח או מקושר לבר מים אלקטרוני של חברת תמי 4, אקוויטין ואלקטרה. מומלץ מאד להשתמש בבר מים של חברת AQUATHIN חברה בינלאומית המבצעת שימוש בטכנולוגיית אוסמוזה הפוכה, בדומה למפעלי התפלת מי ים ובעלת תו תקן מטעם הסוכנות האמריקאית לאיכות הסביבה EPA. השימוש בטכנולוגיה זו מאפשר לנקות את המים לחלוטין מכלל המשקעים הנמצאים בו וזאת בניגוד למסנן פחם העלול לפלוט רעלנים חזרה אל המים ואיננו הוכח כיעיל במאת האחוזים. כמו כן, מנורת ה-UV  הנמצאת ברבים מהמכשירים הוכחה כבלתי יעילה בהשמדת חיידקים בצורה מלאה.

מים מינרליים בבקבוקים (תמונה: Diego3336 , אתר: flickr)

במי ברז מתבצע סינון המים בתחנת השאיבה של המקורות, ואילו אנחנו נאלצים ללגום ביחד עם המים שלנו את כלל תשתית הצנרת של מחוז גוש דן. במים מינרליים לא מבוצע סינון כזה או אחר ולכן אחסנה לא נכונה או חשיפה ממושכת לשמש עלולה לגרום להיווצרות חיידקים וזיהום המים. לכן, החלופה המומלצת ביותר הנה התקנת בר מים, מכשיר זה מאפשר לנו להעביר את מערכת סינון המים לתוך המטבח, רגע לפני שהמים נמזגים אל כוס השתייה שלנו. שיטת האוסמוזה ההפוכה מעניקה סינון וניקוי ייסודי של מי השתייה, וההבטחה שהמים אותם נשתה יהיו הזכים והטהורים ביותר שיש.

תמונה ראשית Shutterstock

תגיות הכתבה

שליחת תגובה


2014-כל הזכויות שמורות 2013 © מגזין WhatHot מה שחם באינטרנט
richkid אינטראקטיב