26/10/2020

ליאת ישי, על תדר צליל והעולם המקביל

צליל התדר

ליאת ישי קוראת לך להצצה קלה בידע רלוונטי ושימושי להתבוננות בחיי היומיום

פיתגורס קרא להדהוד הראשוני הנמצא בכל הקיים – 'המוסיקה של המימדים' – או במילים אחרות התדר של כל  גלי האנרגיה הקוסמים הנוצרים מהתנועה הקיימת בבריאה.

בבסיס כל הקיים יש אנרגיה רוטטת. לכל דבר יש את התדר שלו. ואת הוויברציה, אשר מהדהדת ומשפיעה ממנו והלאה. כיום ברור הדבר,  ומדענים אכן מגלים, כי גם בחומר יש אלקטרונים ופרוטונים שנעים סביב גרעין ללא הפסקה, כך שגם בחפצים דוממים – (אותם אנו מדמיינים כנייחים ללא תנועה) קיימת תנועה. אנו יודעים זאת, אך איננו מתייחסים לעובדה זו בתפיסתנו את המציאות.

לכל חומר התדר המיוחד שלו. דרך התנועה של כל דבר שזז ביקום נוצרת 'אדווה' – גלי אנרגיה רוטטת. בכל חומר דומם או חי, רוטטת האנרגיה בתדר אחר. כל העולם שסביבנו רוטט, משדר תדר שלו יש השפעה ישירה ומיידית עלינו, לעיתים במודע, ולעיתים לא. האם אנו חושבים על כך בהתנהלותנו ביומיום? או שמא מגיבים בלבד ברגש ובתחושה, מפרשים מבלי שאנו יודעים איך וכיצד. לדוגמא: "איך שנכנסתי אתמול לחדר, הרגשתי שלווה, כאילו שדוממתי את המנוע, לא יודע מה זה היה, אבל הרגשתי שזה היה חשוב". או "קמתי היום רעננה, השינה הייתה עמוקה. תמיד זה קורה כשאני באה לכאן…".

כל דבר שרוטט מייצר צליל. את רוב הצלילים אנחנו לא שומעים. טווח שמיעה של אדם מבוגר כ 16,000 הרץ בשנייה. טווח השמיעה של ילד כ 25,000 הרץ בשנייה. היצורים המפותחים – חברנו הדולפינים, אשר מתקשרים אחד עם השני מקילומטרים קולטים 180,000 הרץ בשנייה. באופן זה הם יכולים להעביר מידע רב בזמן קצר, ולמרחקים ארוכים ולא סתם מחייכים כל הזמן.

מהו תדר אם כן, וכיצד נמדדים גלי הקול?

תדר נמדד ביחידה הנקראת הרץ, כלומר, ההרץ וגם התדר הוא מספר הפעמים שאנרגיה רוטטת בשניה.

ככל שכמות ההרץ המיוצרת בשניה נמוכה, כך הצליל נמוך יותר. ולהפך.

ליאת ישי מוסיפה כי על פי ה "סמה וודה" – אחד מארבעת סיפרי הוודות (ספרי הקודש ההודיים) מנעד הצלילים המוסיקליים הוא שש עשרה אוקטבות ומתוכם אנו מסוגלים לשמוע שמונה בלבד. שמונה האוקטאבות הנוספות נמצאות בתחום הצלילים העילאיים.

קיימים היום מחקרים רבים המעידים על כך שצלילי שמונה האוקטאבות שאיננו שומעים, משפיעים על מערכת העצבים ומאזנים אותה. וברור כי מחשבה, צורה וצליל, הינם תצורות ורמות של תדר. בדיוק כפי שקיטור, מים וקרח הם אותו חומר עצמו. היבטים שונים של אורך גל מסוים, או לחילופין אותה אנרגיה רוטטת אשר מועברת דרך רמות שונות של תודעה.

כל רטט משנה אצלנו משהו בתחושה – בהיבט נפשי, הרגשי והפיסי. צלילים ותדרים משפיעים גם על הלא מודע וגם על המודע. יש להם כח אדיר להדהד ולעורר רעיונות, רגשות וחוויות.

גם בתקשורת בינאישית ניתן לחוש תדרים, כאשר התדר של שני אנשים הוא מאותה "משפחה",  אזי התקשורת יותר זורמת, יותר נעימה ויותר קלה. כאשר התדרים אינם מסונכרנים ביניהם, יש "קצרים" בתקשורת ולעיתים תחושה לא נעימה, מתח, לחץ וכו'.

ליאת ישי מפנה את תשומת ליבנו לחשיבות הרבה שבבחירת הסביבה בה אנו נמצאים. לדוגמא עיצוב המרחב, הסביבה האנושית ומערכות היחסים, חשיפה לטכנולוגיה ורשתות חברתיות, סרטים, מוסיקה, אמנות, ועוד.

אותה סצנה סביבתית העוטפת אותנו מהדהדת ומעבירה תדרים שנקלטים ומתמזגים עימנו. באופן דומה לזה, שכשנלך לקניות ונמלא שקית תפוחים, נבחר בקפידה שלא להכניס תפוח רקוב לסלינו, מומלץ לחדש את ההתבוננות ב"מזון" הנקלט בגופינו, בנפשנו וברוחנו,  קיימת האפשרות כי נגלה שפתרונות לבעיות פשוטות ביומיות נמצאות ממש מתחת לאפנו, וששינוי באיכות החיים מצוי ואפשרי.

תגיות הכתבה

שליחת תגובה


2014-כל הזכויות שמורות 2013 © מגזין WhatHot מה שחם באינטרנט
richkid אינטראקטיב