26/10/2020

כל מה שצריך לדעת לפני התקנת מעלית ביתית

מעלית ביתית

התקנת מעלית ביתית היא עניין שהפך יותר ויותר פופולארי בשנים האחרונות. עם השינויים בצרכים שלנו כחברה, הצורך הברור יצר ביקוש בפתרונות שונים, וכיום ניתן להתקין מעלית כמעט בכל מבנה.

ישנן מספר סיבות עיקריות לבחירה בהתקנת מעלית, וכולן מעולם הנוחות. אריכות הימים לה זוכים אל ושחיים בתקופה זו מאפשרת לנו אומנם להזקין עד גילאים מופלגים, אך אנו לא שומרים לרוב על היכולות הגופניות שהיו לנו כצעירים חסונים, והעלייה במדרגות יכולה להיות אתגר לא קטן.

לא רק הגיל המתקדם של החברה המודרנית הפך את הרעיון של התקנת מעלית ביתית לפופולארי, אלא גם, בין היתר, הרצון והאפשרות, כלומר הרצון בנוחות, והאפשרות הכלכלית לבצע זאת. בשנים האחרונות האפשרות הפכה זמינה עוד יותר מלפני כן, שכן בארץ החלה מגמה ברורה של שיפוץ מבנים ישנים תוך השבחתם, והתקנת מעלית היא ללא ספק חלק עיקרי בתהליך השבחה זה.

מעלית ביתית

מה צריך לדעת לפני התקנת המעלית

דבר ראשון, גם אם מדובר במעלית פרטית לדירה שלכם בבית המשותף, ואפילו בבית פרטי לחלוטין, לא מדובר בשיפוץ פשוט, אלא בעולם בירוקראטי הדומה יותר להרחבת הבית או שינוי יעוד מבני. לא, אין דמיון ברמה המשפטית, אלא בעובדה כי נדרשים אישורים שונים ותהליך בירוקראטי אשר לא נדרש בשיפוץ הבית שלכם (ברוב המקרים).

לגבי התשלום על התקנת מעלית בבניין משותף, שהיא ההתקנה הנפוצה ביותר, החוק אומר כי החלוקה של נטל התשלום צריכה להיות על אלו אשר רוצים במעלית. אם אתם מתנגדים להתקנתה, אינכם מחויבים להשתתף בתשלום, ההתקנה ובעלויות השונות שנלוות לה.

תשלומים ועליית ערך דירות

עוד דבר שחשוב לדעת לגבי התשלום הוא כי לרוב מדובר בעסקת תשלומים ארוכת טווח הכוללת אחריות, שירות תיקונים (בגבולות האחריות), ולעיתים שירותי חילוץ הנלווים לעסקה, במקרה והמעלית נתקעת עם מישהו בתוכה. בדומה לדייר המתנגד להתקנת המעלית, גם דיירים המתגוררים בקומת הקרקע של הבניין לא יאלצו לשאת בהוצאות התקנת המעלית בבניין, שהרי אין להם כל שימוש בה, לפחות ברמה המיידית.

דבר נוסף שמומלץ לדעת לפני התקנת מעלית, ודבר שעלול להכריע את הכף אצל אלו המתלבטים האם להצטרף למהלך או לא, הוא העלייה המשמעותית בערך הדירות. מעלית מעלה את רמת הבניין ואת ערך הדירות בו בצורה מיידית, וככל שהדירה ממוקמת בקומה גבוהה יותר, כך גם עולה ערכה. לעיתים עובדה זו מהווה מנוף לבקש מהדיירים בדירות הגבוהות לשלם יותר מאלו המתגוררים, למשל, בקומה הראשונה או השנייה של הבניין.

תגיות הכתבה

שליחת תגובה


2014-כל הזכויות שמורות 2013 © מגזין WhatHot מה שחם באינטרנט
richkid אינטראקטיב