24/11/2020

כיצד (לנסות) להשקיע באופן רציונלי

stock-market

רציונליות. תמיד נחשוב שאנו רציונליים ונייחס חוסר רציונליות לאחרים. לעולם לא לעצמנו. מסכימים?

אם נצא לרגע מהמשבצת של השקעות ושוק ההון, אז אני לא יכול שלא לראות מול העיניים את התחממות היחסים בין ארה"ב לאירן. התבטאויותיו האחרונות של מנהיגה הנבחר של אירן בדבר רצונו לחסל את פרויקט הגרעין ושליחת יד לשלום נתפסת אצל רוב הישראלים כזריית חול בעיני העולם. כל התחלה של רצון של מנהיג עולמי לשמוע מה יש לו לומר נתפסת מיידית כמעשה לא אחראי ולא רציונלי.

שלא ישתמע מדברי שאני מאמין ברוחאני, אבל נדמה כי אנחנו באופן אוטומטי נקטלג כל מנהיג איראני כלא רציונלי בעליל. אבל האמת היא שאנו מתנהגים באופן לא רציונלי  כמעט בכל הזדמנות בחיי היום יום שלנו.

פרופ' דן אריאלי מזוהה עם התזה הזו ודן בסוגיה במספר ספרים שהפכו לרבי מכר: "לא רציונלי ולא במקרה", "האמת על באמת" ועוד.

לדוגמא, אנו לא חוסכים בהוצאות כשאנחנו מתכננים ארוחה חגיגית, אבל אוספים קופונים בקנאות כדי לחסוך שקלים בודדים. במזנון חופשי אנו ממלאים את הצלחת שוב ושוב, גם כשהבטן שלנו כבר מלאה. ואם ניזכר לרגע בארוחות בוקר בבית מלון – אנו מעמיסים על הצלחת שלנו הרבה יותר מזון מכפי שנוכל לאכול, וזה ברור לנו שנעשה זאת עוד לפני שהגענו לבופה.

גרף השקעות בבורסה. (תמונה: Jer Thorp, אתר: flickr)

 

קבלו זאת בהכנעה – אתם לא רציונליים! (אבל יש תקווה)

אז…אם אנו מקבלים בהכנעה את התיזה שאנו לא רציונאליים, האם עצם התובנה יכולה לגרום לנו לקבל החלטות טובות יותר, כלומר כאלו המשרתות אותנו באופן נכון יותר?

אריאלי מאמין  שלא רק שאנחנו לא רציונליים, אלא שאנחנו לא רציונליים באופן שיטתי, כלומר אי הרציונליות שלנו מתבטאת באותן דרכים, שוב ושוב. בין שאנו צרכנים, אנשי עסקים או מדינאים, הבנת ההיגיון של חוסר הרציונליות תספק נקודת פתיחה לשיפור תהליך קבלת ההחלטות שלנו ולשינוי חיינו לטובה.

מי שמתעניין כיצד לשפר את החלטותיו היומיומיות מוזמן לקרוא ולהעמיק בספריו של פרופ' אריאלי. ברשותכם, אני אתייחס כאן להיבט שלמענו התכנסנו כאן – השקעות ומסחר בבורסה.

השקעות בבורסה. (תמונה: Charlie Phillips , אתר: flickr)

האם חוסר הרציונליות שלנו משפיע גם על האופן בו אנו סוחרים?

אם ענית באופן שלילי, אני מקווה שנהנית מהכתבה עד כאן. סביר להניח שכל חייך רק קנית מניות בזול ומכרת ביוקר ולכן המשך הכתבה אינו רלוונטי עבורך…

אבל אם, ורק אם, יש קמצוץ של סיכוי שלקחת מתישהו החלטת קניה או מכירה שבדיעבד הסתברה כטעות, או חלילה "לא רציונלית", אז שלושת הטיפים הבאים יכולים להיות שווים לכם כסף רב.

  1. ניתוק רגשי

    נסו לחשוב על הסוגיה שאתם מתלבטים לגביה כלא קשורה אליכם אלא כעצה שאתם צריכים לתת לחבר. לעתים הריחוק הרגשי הזה יגרום לתשובתכם להשתנות. נניח שיש לכם בתיק ההשקעות מניה/קרן נאמנות שהפסדתם בה כסף. בינתיים, ברקע, הבורסה יורדת כבר יומיים רצופים כי יש מתיחות בין ישראל ללבנון/סוריה וכו', אבל על סמך מקרים דומים אתם יודעים שלרוב הבורסה מתקנת לאחר מספר ימים. אז – האם אתם מתפתים למכור בזול? ומה אם חבר/ה שלך יספרו לך על התלבטות כזו שלהם – מה תמליצו להם לעשות?

  2. נטרול אפקט הראשוניות

    זה מכבר ידוע כי מידע ראשוני שנקלט במוחנו מאפיל על כל המידע האחר שמגיע. לכן, נסו לשנות את אופן שגרת קבלת ההחלטות שלכם. במידה ואתם מושפעים מכתבות בעיתונות הכלכלית, נסו להתחיל לקרוא את העיתון דווקא מהעמודים הפנימיים, ולאו דווקא בסדר כרונולוגי.

  3. לפעמים לדחות זה טוב

    כל עוד ניתן, דחו את קבלת ההחלטה שלכם. עזבו את הדבר שעסקתם בו ושאתם צריכים להחליט לגביו. אל תקראו את מדור שוק ההון באתר/בעיתון ועברו לעסוק במשהו אחר. קראו ספר, צפו בטלוויזיה או עשו כל פעילות אחרת. רק לאחר מכן קבלו את ההחלטה. לעתים הדברים "שוקעים" או שפשוט האבק סביבם שוקע…

וכל זאת בתקווה ששוק ההון ימשיך להיות לא רציונאלי. בדיוק כמונו.

איתי ביכלר, IBI בית השקעות

*תמונה ראשית tenaciousme מאתר flickr.

תגיות הכתבה

שליחת תגובה


2014-כל הזכויות שמורות 2013 © מגזין WhatHot מה שחם באינטרנט
richkid אינטראקטיב