27/11/2020

טיפים להתמודדות לאחר ירושה

ירושה. ברכה או קללה?

מצב של פטירה של בן משפחה איננו חוויה קלה. גם כאשר מדובר על אדם מבוגר ובמיוחד כאשר מדובר על אדם צעיר, יחסית, שהלך לעולמו, חשוב לתת לזמן לעשות את שלו ולשמור על חוזק נפשי שכן החיים חייבים להימשך.

במקרה שבו הנפטר מותיר אחריו רכוש, בית, תכולת דירה, רכב וכיוצא באלה, מתלווים לכאב הפרידה גם צורך להתמודד עם מצב חדש מבחינה פיננסית. בשורות הבאות ריכזנו כמה טיפים להתמודדות עם מצב זה, בנושאים כגון איך מתמודדים מבחינה נפשית לאחר ירושה, מה עושים עם הרכוש, איך כדאי לבצע פינוי דירה לאחר ירושה ועוד.

זכות טבעית וחוקית

לא מעט אנשים שהפכו ליורשיו של מנוח חשים תחושות קשות מבחינה נפשית, לאור מעמדם כיורשים. הזכות לקבל כסף ורכוש שהגיעו לעיתים בצורה של "יש מאין" עשויה לגרום סבל של ממש או לפחות אי נוחות.

זה המקום לציין שהמצב שבו קרובי משפחה הם היורשים הטבעיים של אדם שנפטר מקובל כמעט בכל מקום בעולם. הכסף והרכוש שצבר אדם בחייו שייכים לבני משפחתו או לעיתים ליורשים אחרים, הזכאים לכך במידה והושארה צוואה מסודרת. לכן, אין פלא שרשימת הטיפים שלנו מתחילה בעניין זה. כדאי לזכור – ירושה איננה משהו בתתי סביר, מוזר או יוצא דופן. אין זו מתנה שהגיעה בחסד ואין מקום לחוש בושה או רתיעה.

ירושה. ברכה או קללה?

פועלים באופן מסודר

מלבד החשיבות של הפנמת רעיון הירושה כדבר טבעי, לגיטימי וברור מאלי,ו נציג להלן כמה טיפים נוספים, מעשיים, להתמודדות עם ירושה.

  • ראשית, לאחר פטירה חשוב לבדוק האם הנפטר הותיר אחריו צוואה. במידה וכן, חשוב לבדוק האם זהו העותק האחרון או שיש אחר, עדכני ממנו.
  • שנית, יש להנפיק צו קיום צוואה, במידה וקיימת צוואה, או צו ירושה, במידה ולא הושארה צוואה.
  • שלישית, יש לאתר ולערוך רשימה של חשבונות בנקים, קרנות השתלמות, קופות גמל ונכסים פיננסיים אחרים, ולפנות אליהם לצורך מיצוי הזכויות.
  • רביעית, יש להקדיש זמן מיוחד לגבי תכולת הדירה ופינוי הנכס. בתחום פינוי הדירות כדאי לדעת שישנן חברות ייעודיות שמתמחות בפינוי תכולות וירושות. יתירה מכך, ישנן חברות שאפילו מוכנות לבצע את השירות בחינם, בתמורה לחלק מהרכוש המפונה.
  • חמישית, מעבר לזמן ולמאמץ, השלב של עיסוק בתכולת הבית של הנפטר עשוי להיות קשה רגשית ואפילו לעורר רתיעה. אי לכך, בחירה בחברה מקצועית לפינוי תהיה החלטה טובה. חלק מהחברות אינן עוסקות רק בפינוי עצמו אלא גם לוקחות על עצמן את המכירה של הרכוש והמיטלטלין. לאחר מכן מועבר הרווח ליורשים, בהתאם למוסכם בין הצדדים.

תגיות הכתבה

שליחת תגובה


2014-כל הזכויות שמורות 2013 © מגזין WhatHot מה שחם באינטרנט
richkid אינטראקטיב