25/11/2020

טבע: בעלי חיים מוזרים שלא חשבתם שקיימים

raccoon-dog

הטבע הוא אחד הדברים הלא מוסברים קיימים. גם היום, שאנו חיים בעולם מתקדם, בעל יכולות בלתי ניתנות למדידה, אנו עדיין לא יודעים להסביר תופעות טבע רבות, שמתרחשות בכדור הארץ. כולנו מכירים את בעלי החיים הרגילים, כמו כלבים, חתולים, פילים, קופים ושאר בעלי החיים ה"רגילים". בהמשך הכתבה, נביא לכם בעלי חיים מוזרים שלא חשבתם שהם קיימים.

במשך מיליוני השנים שכדור הארץ קיים, חיו זנים רבים של בעלי חיים עליו. עם הזמן, התרחשו מספר רב של שינויים הביאו להכחדתם של אותם בעלי חיים. מפעם לפעם קורה שבעל חיים מתגלה מחדש ואנו מופתעים לראות את אותם בעלי חיים שוב. ברשימה הבאה אנחנו לא נראה לכם דינוזאורים, אבל תהיו בטוחים שאת בעלי חיים הבאים, מעולם לא ראיתם ומעולם לא חשבתם שהם קיימים.

מונטיאק הציצית – Tufted Deer

מונטיאק הציצית או בשם עברי יותר, אייל מצויץ, הוא סוג של אייל החי באסיה (בעיקר בסין). המונטיאק מהווה מין יחיד בסוגו. הזכרים לאותו סוג הם בעלי ניבים אורכים מאוד, בצד העליון של הפה שלהם. סימן ההיכר שלהם בנוסף לניבים האורכים הוא השער המזדקר על מצחם. מדובר על בעל חיים ביישן שנוהג להסתובב לבד ולא בקבוצות. לעיתים נדירות, ניתן לראות אותו מסתובב בזוג. כמו שאר האיילים, מדובר בבעל חיים צמחוני הניזון בעיקר מעשב.

מונטיאק הציצית

מונטיאק הציצית. (התמונה באדיבות http://he.wikipedia.org)

חפרפרת מצוייצת – Star-nosed mole

מדובר על חפרפרת קטנה החיה בצפון מזרח אמריקה.מה שמבדיל את החפרפרת המצוייצת מחפרפרות אחרות הוא מעגל של 22 זרועות ציד ורודות, קטנות ובשרניות בקצה אפה. זרועות אלו משמשות אותה לאיתור של מזון על ידי מגע. הזרועות הללו הן ייחודיות לסוג חפרפרת הזו ולא נראו על אף חיה אחרת בכל העולם. לחפרפרת המצוייצת יש בנוסף את היכולת להריח כאשר היא נמצאת מתחת למים. החפרפרת המצוייצת ניזונה בעיקר מחרקים ורכיכות שונות.

 

חפרפרת מצוייצת

חפרפרת מצוייצת. (התמונה באדיבות http://en.wikipedia.org)

שועל ראקון – Raccoon Dog

שועל ראקון הוא סוג ממשפחת הכלביים המכיל מין אחד ויחיד. שועל ראקון נפוץ בצפון מזרח אסיה, מזרח סיביר וצפון מזרח אירופה. השועל ראקון הוא טורף לילי, השוכן בעיקר ביערות ובמקומות בעלי צמחייה סבוכה. עיקר שטחי מחייתו סמוכים למאגרי מים. סוג זה נוהג לנוע לבד ונדיר לראות להקה של שועלי ראקון. הוא ניזון בעיקר ממכרסמים, דגים, חרקים ופירות יער שונים. אויביו העיקריים של בעל חיים זה הם בני האדם, הנוהגים לצוד אותו בגלל פרוותו.

שועל ראקון

שועל ראקון. (התמונה באדיבות http://he.wikipedia.org)

ארנב פטגוני – Patagonian Mara

ארנב פטגוני הוא המכרסם הרביעי בגודלו בעולם. מוצאו של בעל חיים זה הוא במדינת ארגנטינה, אך ניתן למצוא אותו בחלקים נוספים של דרום אמריקה. ארנבים פטגוניים הם בעלי חיים צימחוניים וניזונים בצמחים, בעיקר דשא. ניתן לביית את ארנבי הפטגוניה בקלות והן ידידיות מאוד לבני האדם. ארנב פטגוני הוא חיה דמוית ארנבת ארוכת רגליים. היא שילוב של ארנב וקנגרו למרות שאין קשר בין 2 המינים.

ארנב פטגוני

ארנב פטגוני. (התמונה באדיבות http://he.wikipedia.org)

עז מבריגה – Markhor

עז מבריגה הוא מין של עז, המצוי במספר מועט של אזורים הרריים במערב ההימלאיה  ובמרכז אסיה. סימן ההיכר של מין זה הוא קרניים מסולסלות דמויות בורג. מין זה הוא מין יחסי גדול לשאר העזים. אצל הזכרים הקרניים יכולות להגיע לאורך של כ-160 סנטימטר לעוממת הנקבות שאצלן האורך הוא של 25 סנטימטר בלבד. תזונתו של מין זה מתבססת בעיקר על עשבים, עלים וכל צמח שניתן לצמוא באזורים ההרריים בהם הוא חיי.

עז מבריגה

עז מבריגה. (התמונה באדיבות http://he.wikipedia.org)

זאב הרעמה – Maned Wolf

זאב הרעמה הוא מין ממשפחת הכלביים הנפוץ בדרום אמריקה. למרות שמו, הוא אינו שייך למין הזאב ולמרות דמיונו לשועל, הוא אינו נמנה עם מין שועל כלל. מדובר על בעל חיים לילי הנוהג לשכון בעיקר באזורים בעלי צמחייה סבוכה. הוא המהיר והגובה ביותר מבין כלבי הבר השונים. מאפיינים מיוחדים /ל המין הזה הם רגליים ארוכות, קול הנשמע כשילוב של נביחה ושאגה וריח ייחודי לסימון טריטוריה. זאב הרעמה הוא אוכל כול וניזון ממקורות מזון רבים.

זאב הרעמה

זאב הרעמה. (התמונה באדיבות http://he.wikipedia.org)

צבי ג'ירפי – Gerenuk

צבי ג'ירפי הוא מין יחיד מסוגו ממשפחת הצבאיים. מקום מושבו של צבי זה חי במזרח אפריקה. המאפיין העיקרי של בעל חיים זה הוא צוואר ארוך מאוד יחסית. לצבי הזה יש ראש קטן יחסית לגופו אך עיניו ואוזניו גדולות מאוד יחסית. צבי ג'ירפי ניזון בעיקר מעלים וענפים וגם מפירות וצמחים מטפסים. הצבי הג'ירפי נעמד על רגליו האחוריות ובעזרת צווארו הארוך, מגיע למקומות גבוהים שבעלי חיים אחרים אינם יכולים להגיע.

צבי ג'ירפי

צבי ג'ירפי. (התמונה באדיבות http://knowledgesalad.com)

ציפור אמזונס מלכותית – Amazonian Royal Flycatcher

ציפור אמזונס מלכותית חיי בעיקר ביער בצפון בוליביה, מזרח פרו, מזרח אקוודור, מזרח קולומביה, ונצואלה ובמערב ברזיל. סוג ציפור זו נמצא בצפיפות נמוכה בטבע, אך עדיין ישנה כמות גדול שלו. המאפיין הייחודי של מין זה הוא נוצות בצבע כתום בוהק עם קצוות לבנים ושחורים, המעטרים את ראשו ונראים כמו כתר לראשו. מכאן בה שמו המלכותי. מין זה ניזון בעיקר מחרקים.

ציפור אמזונס מלכותית

ציפור אמזונס מלכותית. (התמונה באדיבות http://knowledgesalad.com)

אם אתם מכירים עוד בעלי חיים שרובנו לא מכירים, אתם מוזמנים לטקבק בתגובות מטה.

*תמונה ראשית באדיבות http://knowledgesalad.com.

(מקור)

תגיות הכתבה

שליחת תגובה


2014-כל הזכויות שמורות 2013 © מגזין WhatHot מה שחם באינטרנט
richkid אינטראקטיב