24/11/2020

חידושים בתחום מכשירי השמיעה לגיל המבוגר

shutterstock_122429278

תוחלת החיים שגדלה מביאה עמה לא פעם גם התמודדויות חדשות עבור המבוגר, ואחת מהן היא השמיעה שנוטה להידרדר. כשליש מאוכלוסיית המבוגרים סובלת מירידה באיכות השמיעה, והמילה "סובלת" נכתבה לא בשל חוסר האונים שבדבר, אלא להפך – בשל ההשפעה של המצב על חיי המבוגר, שבהחלט ניתנת לתיקון. שמיעה ירודה, ובמיוחד כשזו מתקיימת בגיל מבוגר, משפיעה גם על חיי החברה של המבוגר, על התקשורת שלו עם הסביבה ולעתים גם על ביטחונו העצמי. עם זאת, כאמור, יש פתרונות לכך.

פתרונות בתחום השמיעה המיועדים למבוגרים

מכשירי שמיעה למבוגרים שונים מאלו המיועדים לאנשים שנולדו כבדי שמיעה, וזאת בשל אופי הפגיעה במערכת השמע – מה שמביא לפתרונות בצורת מכשירי שמיעה למבוגרים. את בחירת המכשירים אשר לבחון לפי צורת ההנחה באוזן ובאזור ולפי הטכנולוגיה שהם מתבססים עליה.

חלוקת מכשירי שמיעה למבוגרים לפי מיקומם באוזן

  • מכשיר שמיעה הנמצא בתוך התעלה – מכשיר זה נמצא כולו בתוך תעלת האוזן, ולכן מי שמביט באדם מן הצד, לא יוכל לזהות כי הוא קיים. המכשיר יתאים רק לאלו שתעלת האוזן שלהם גדולה דיה ויתאים לבעלי ליקוי שמיעתי גבוה.
  • מכשיר בתוך האוזן – מתאים לבעלי מגבלת שמיעה בטווח רחב, גדול יחסית לאחרים ונחשב לקל לשימוש, ועל כן כל אחד יכול להפעילו.
  • מכשיר שמיעה למבוגרים המונח מאחורי האוזן – מכשיר שמיעה חזק אשר מתאים גם לבעלי ליקוי שמיעה גדול. פיזית, המכשיר מונח מאחורי האוזן והצליל עובר בעזרת צינורית המגיעה אל תעלת האוזן.
  • מכשיר המשולב עם רסיבר הנמצא בתוך האוזן – מכשיר שמיעה למבוגרים אשר קטן יחסית בגודלו, כאשר הרסיבר נכנס אל תוך תעלת האוזן. המכשיר נחשב לנוח ואיכות השמע גבוהה.

פתרונות טכנולוגיים

מכשירי השמיעה הפופולאריים ביותר למבוגרים הם מכשירים אנלוגיים. קל להפעיל אותם, לבחור את עוצמת השמע והם מגבירים את כל הצלילים בצורה שווה. העולם הדיגיטלי נכנס גם הוא לתחום מכשירי השמיעה ומציע פתרון של מכשירים דיגיטליים יעילים וקטנים. מכשירי שמיעה למבוגרים מסוג זה מאפשרים לשמוע את כל הצלילים, אפילו של ציוץ הציפורים, ואפשר גם לווסת אותם על פי הצורך האישי – מה שמאפשר איכות חיים גבוהה. ישנו גם מכשיר שמיעה חד פעמי – מכשיר זה מתאים לשימוש בין חודש לשלושה חודשים, הוא קטן ומוכנס עמוק אל תוך תעלת האוזן. המכשיר מתאים במיוחד לאנשים פעילים ולאלו שאינם רוצים להתעסק עם תחזוקתו.

בחירה בין מכשירי שמיעה למבוגרים

בחירת מכשיר השמיעה תתבצע לאחר התייעצות עם מומחים בתחום, כאשר בין הקריטריונים שמשפיעים על ההתאמה נמצאים רמת אובדן השמיעה, גודל המכשיר המבוקש, הצבעים של המכשירים, נוחות אישית, מגבלות פיזיולוגיות וכמובן – גם עלויות המכשירים והתאמתן למגבלות התקציב האישי.

 

שליחת תגובה


2014-כל הזכויות שמורות 2013 © מגזין WhatHot מה שחם באינטרנט
richkid אינטראקטיב