10/07/2020

התפוח הגדול: הסודות הגדולים ביותר של חברת אפל

evil-apple

כולנו מכירים את חברת אפל, אחת החברות הגדולות והמוכרות ביותר בעולם. המייסד המוכר ביותר של החברה הוא סטיב ג'ובס, שהיה אחד מתוך 3 שותפים להקמה. החברה נוסדה ב-1 באפריל, 1976 ואם תחילתה, התמחתה בעיקר בייצור מחשבים. עם הזמן החברה עברה לייצר מגוון רחב של מוצרים אלקטרוניים וגאדג'טים שונים. מוצרי הדגל של החברה הם מחשבי המקינטוש שלהם ומכשירי האייפון, אייפוד ואייפד. כדי להיות החברה בעלת שווי השוק הגבוה ביותר שהיה אי פעם, צריך לעשות קצת עבודה מלוכלכת ולעגל פינות.

 

1. ניצול כוח עבודה זול בסין

כדי ל הגיע לרווח של למעלה מ-150 מיליארד דולר, צריך לייצר מוצרי אלקטרוניקה בזול. אפל משתמשת בכל מכשיריה בחלקים האלקטרוניים באיכות הגבוהה ביותר והיא צריכה להגדיל את רווחיה במקומות אחרים. בעבר פורסם בעיתונים רבים בעולם, שעובדים בפוקסקון (Foxconn), היצרנית לשעבר של האייפון, עבדו תמורת 22 דולר עבור משמרת של 10 שעות ביממה. לעתים קרובות, אותם עובדים נאלצו לעבוד שעות נוספות רבות. באותו מקום עבודה, התרחשו התאבדויות רבות וההנהלה נאלצה להתקין רשתות על צידי הבניינים, כדי למנוע התאבדויות מקומות גבוהות.

כוח עבודה סיני (תמונה: Robert S. Donovan , אתר: flickr)

 2. זיהום אוויר בחסות אפל

בשנת 2011, חברת אפל, הייתה אחראית לפליטה של 23 טונות של גזי חממה לאטמוספרה, בנוסף לשאר המפעלים שפולטים זיהום אוויר רב באזורים תעשייתיים. לאחר הביקורת הרבה שהועלתה כלפי אפל, נמסר מהחברה כי היא פועלת במלוא המרץ, על מנת להקטין את כמות הזיהום שלה. רק חשוב לציין, כי בשנת 2012, כמות הגזים שנפלטו על ידי אפל, עלתה ב-34 אחוזים.

זיהום אוויר קשה בחסותה של .. (תמונה: Dylan Passmore , אתר: flickr)

 

 3. משתמשים במינרל סכסוך

חברות אלקטרוניקה רבות ואפל במיוחד, משתמשות במינרל סכסוך בשם קולטן (Colta) במוצרים שלהם. קולטן הוא מינרל עמיד בחום ומצוין להעברת מטענים חשמליים. המינרל קולטן הוא מאוד נדיר ומשום כך יקר מאוד. הוא נפוץ מאוד בקונגו, מדינה הידועה במלחמות הפנימיות האינסופיות שלה. מאז שנת 1998, מתו למעלה מ-5 מיליון בני אדם, במלחמת אזרחים המתרחשת בקונגו, על שליטה במכרות למינרלים ויהלומים.

 

מינרל סכסוך למוצרי אלקטרוניקה (תמונה: thestar.com)

 

4. הם עזרו להרוג את תעשיית התקליטים בעולם

מאז שאפל השיקה את ITunes, מכירות התקליטים הפסידו במכירות שלהן מעל 50 אחוזים. חברות תקליטים רבות נסגרו וחנויות עצמאיות למכירת תקליטים פשטו את הרגל. פעולה זו אילצה את האמנים, למכור את האלבומים שלהם דרך אייטונס. הבעיה היא שמכירה דרך אייטונס, האמן צריך לשלם 30% לחברת אפל, 60% לחברת התקליטים ורק 10% מהרווחים, נשארים בסופו של דבר לאמן.

פעם תקליטים, היום אייטונס (תמונה: miuenski , אתר flickr)

5. משנים את האביזרים למוצרים שלהם לעתים דחופות

כשאר יוצר מוצר חדש לאפל, אם משנים משהו קטן שיוצר שוני ענק. הדוגמה הטובה ביותר לכך הוא השינוי שהתבצע בשקע הטעינה של אייפון 5. בעקבות השינוי שהתבצע, לקוחות רבים של אפל, שרכשו בעבר אביזרים למוצרים אחרים של אפל, נאלצו להשקיע סכומים גדולים ברכישת אביזרים מותאמים אחרים. השינוי שאפל ביצעה בשקע הטעינה, גרם לשוק חדש של אביזרים לאייפונים ולבזבוז כספו של הצרכן.

שקע קטן, כסף גדול (תמונה: koopower.com )

 

נשמח ללייק קטן בעמוד הפייסבוק של האתר.

 

תמונה ראשית supernovahub.com

תגיות הכתבה

שליחת תגובה


2014-כל הזכויות שמורות 2013 © מגזין WhatHot מה שחם באינטרנט
richkid אינטראקטיב