24/11/2020

ביקורת VOD: רק אלוהים סולח

רק אלוהים יסלח - בקורת

שיתוף הפעולה בין ראיין גוסלינג לבמאי ניקולס וינדינג רפן יצר את "דרייב" –  אחד הסרטים הטובים ביותר בשנים האחרונות. כשיצא הטריילר לשת"פ השני ביניהם, "רק אלוהים סולח", הציפיות שלי היו גדולות. מאוחר יותר, הגיע הידיעה שלצד מחיאות הכפיים, הסרט קיבל גם שריקות בוז לאחר הקרנתו בפסטיבל קאן. מדובר בסרט אלים מאוד, אפילו לא נעים לצפייה ברגעים מסוימים, אבל לא מצאתי בו אף רגע שמצדיק שריקות בוז.

רק אלוהים יסלח לו

רק אלוהים יסלח לו

ל"רק אלוהים סולח" צריך לעשות הכנה גם אם אהבתם את "דרייב". העובדה כי אותו במאי ואותו שחקן אחראים על שני הסרטים, לא הופכת את חוויית הצפייה לזהה. מדובר בשני חוויות שונות  עם דבר משותף אחד מלבד הבמאי: ראיין גוסלינג בתפקיד שקט ואלים. "רק אלוהים סולח" הוא סרט יותר אמונתי מ"דרייב". כל פריים בו מוקפד בצורה כמעט אובססיבית.  עולם הפשע של תאילנד נראה בו בעיקר דרך פילטרים אדומים וצהובים. למעשה מדובר ברומן גראפי מצולם. קומיקס המורכב מתמונות נעות. אם היו מסדרים את הפריימים בתערוכה ולא מיידעים את הקהל שמדובר בתמונות מתוך סרט, הם היו מצליחות להרכיב תערוכת  פוסט מודרנית שהייתה זוכה למחמאות מכל מבקר אמנות אפשרי. כל פוזה, כל תנוחה של השחקנים מחושבת ומתאומם עם הרקע מסביב, לפעמים אפילו בסדר חולני. זה מה שיפריע למי שמעדיף סרט אקשן או סרט עמוס בדיאלוגים שנונים.  מבקרי קולנוע טוענים  שרפן בנה עולם בסגנון דיוויד לינץ. יחד עם זאת לדעתי, רפן הוא גם סוג של טרנטינו, רק שבמקום מילים הוא עושה זאת בתמונות.

הדמויות מדברות בו בעיקר דרך העיניים והמרחב בו הם נעות. אפשר לומר על כך שזה פלצני, יומרי ומתנשא, אבל זה עובד ומספק חווית צפייה לא שגרתית. כל אחת מהדמויות בנויה בצורה מספיק טובה, כך שניתן ליהנות מהן. להזדהות עם הדמויות אי-אפשר אך ורק מסיבה אחת – אין דמויות טובות בסרט הזה. יש רעות ויש רעות יותר. ג'וליאן הוא מנהל מועדון אגרוף תאילנדי וסוחר סמים. אחיו (שהיה שותף לעסקיו) נרצח כנקמה בעקבות רצח ואונס קטינה, אמו (כרטיסטין סקוט תומאס) המבקשת ממנו לנקום את מות בנה המועדף, היא אישה אלימה, גסת רוח וחסרת טאקט –  אחת האימהות היותר אכזריות ורעות בתולדות הקולנוע. צ'אנג הוא שוטר אלים ומושחת. הוא הופך במהלך הסרט מנרדף לרודף. הסצנות בהם הוא שולף את החרב מאחורי גבוי ומעניש איתה את כל מי שפוגע לו באינטרסים, בין היתר ע"י כרית אברים, משאירות את הצופה באי נוחות.

אלוהים יודע מי יסלח לו

אלוהים יודע מי יסלח לו

"רק אלוהים סולח" הוא סרט מהנה ומאכזב באותה מידה, אולם בשום פנים ואופן אי אפשר לומר עליו שהוא סרט רע. בכל בחינה קולנוע הוא סרט איכותי ומסוגנן. העובדה כי הוא אלים אינה גורעת מהיותו סרט טוב. הסוף נרמז במוטיבים לאורך כל אורכו והפאזל מושלם סצנה אחת לפני האחרונה. סצנה זו מובילה לסצנה הזויה ומטרידה, אם כי מדובר באלמנט קלאסי הנועד להציג ניגוד על מנת לפאר דמות.

שליחת תגובה


2014-כל הזכויות שמורות 2013 © מגזין WhatHot מה שחם באינטרנט
richkid אינטראקטיב