24/11/2020

אסונות הטבע הנוראים ביותר שראה העולם במאה ה-21

disaster-nature

אסונות טבע היו מאז ומעולם היו קיימים בכדור הארץ. כל כמה זמן אנו שומעים על אסון טבע שפקד מדינה ביבשת אסיה או ביבשת אחרת. לעתים קרובות אסונות טבע מסוימים מתרחשים במלוא העוצמה וגורמים לאבדות רבות בנפש ולנזקים רבים ברכוש. בשנים האחרונות ניתן לראות שהעולם "משתגע" ואנו עדים לאסונות טבע ברמות הרסניות מאוד.

אלה הם אסונות הטבע ההרסניים ביותר שפקדו את כדור הארץ במאה ה-21:

2004: הצונאמי באוקיינוס ההודי

ב-26 לדצמבר, שנת 2004, התרחשה רעידת אדמה באוקיינוס ההודי, אשר נמדדה בעוצמה של 9.1-9.3 בסולם מגניטודה. מדובר על רעידת האדמה השלישית בעוצמתה שנמדדה אי פעם. האנרגיה שנגרמה מהצונאמי שקולה לאנרגיה של לפצצת האטום שהוטלה בירושימה פי 10,000. מדובר על אחד האסונות הקטלניים ביותר שהתרחשו בזמן המודרני של היום. מאות אלפי הרוגים ומאות אלפי פצועים היו תוצאות האסון. יותר ממיליון איש איבדו את ביתם ונזק עצום נגרם לרכוש. מדינות רבות בעולם שלחו משלחות לעזרה ותרמו למעלה מ-14 מיליארד דולרים בעיקר לאינדונזיה. הרוגים ופצועים רבים אחרים היו גם בהודו, תאילנד וסרי לנקה.

הצונאמי של 2004 (תמונה: wikimedia.org)

2010: רעידת האדמה בהאיטי

בתחילת שנת 2010, האיטי חוותה את אחת מרעידות האדמה האיומות ביותר. מדובר על רעידת אדמה בדרגה 7 בסולם מגניטודה והיא השפיעה על יותר מ-3 מיליון. לאחר רעידת האדמה הקטלנית, נמדדו עוד כ-52 רעידות אדמה קטנות, אשר באו בעקבות הרעידה הגדולה. גם לאחר כחצי שנה לאחר אותו אסון טבע, יותר 1.5 מיליון אזרחים, נשארו ללא קורת גג והמשיכו לגור במחנות מאולתרים ללא בית. גם במקרה הנ"ל, מדינות רבות בעולם שלחו משלחות רבות להאיטי ועזרו במימון עזרה לכלל אזרחי המדינה.

רעידת האדמה בהאיטי (תמונה: he.wikipedia.org)

 

2008: ציקלון נארגיס במיאנמר

מדובר על אסון הטבע הנוראי ביותר שפקד את מיאנמר. באסון הטבע הזה נהרגו כ-150,000 איש ונגרמו נזקים של למעלה מ-10 מיליארד דולרים. מדינות רבות רצו לעזור למדינה לאחר האסון, אך אותן מדינות נתקלו בסירוב של הצבא לקבל עזרה כלשהי. רק לאחר שבוע ימים, נעתר הצבא לקבל את העזרה שאותה הציעו המדינות השונות. גם לאחר ההסכמה על עזרה מצד המדינות השונות, אותן מדינות הורשו לעזור רק בתרומת מזון, תרומת עזרה כספית ותרומות תרופות. המדינות לא הורשו לשלוח משלחות לעזרה.

ציקלון נארגיס במיאנמר (תמונה: nasa.gov)

 

2001: רעידת האדמה בגוג'ראט, הודו

רעידת ההאדמה הזו התרחשה ב-26 לינואר, יום הרפובליקה של הודו. רעידת האדמה נמשכה כ-2 דקות שלמות ונמדדה בעוצמה של 7.7 בסולם מגניטודה. כ-20,000 איש נהרגו בהודו ובפקיסטן הגובלת עם הודו, מעל 150,000 פצועים ויותר מ-400,000 בתים הרוסים היו נזקי רעידת האדמה. לאחר הרעידה, מדינות רבות עזרו לשקם את האזור הפגוע ויצרו תשתיות מתקדמות יותר לחיים טובים יותר.

רעידת האדמה בגוג'ראט (תמונה: http://1.bp.blogspot.com)

 

2011: רעידת האדמה והצונאמי בטוהוקו, יפן

רעידת אדמה שנמדדה בעוצמה 9 בסולם מגניטודה. מודבר על רעידת האדמה הגדולה והקטלנית ביותר שידעה יפן מאז ומעולם והרעידה החמישית בעוצמתה שנמדדה אי פעם. הצונאמי שהתרחש בעקבות רעידת האדמה, נמדד בגובה של 133 רגל (כ-40.538 מטרים). מדובר על אסון הטבע שגרם לנזק הכלכלי הגדול ביותר מאז ומעולם. הבנק העולמי, העריך את האסון בעלות של למעלה מ-235 מיליון דולרים. בצונאמי נפגעו כורים גרעיניים רבים שגרמו לקרינה רבה.

 

הצונמאי היקר ביותר בעולם (תמונה: https://lh5.googleusercontent.com)

 

2003: גל החום שפקד את אירופה

בשנת 2003, פקד גל חום כבד את אירופה. יבשת אירופה בדרך כלל מאופיינת במזג אוויר קריר והאזרחים ביבשת אינם רגילים לחום כבד. דובר על גל החום הכבד ביותר שפקד את יבשת אירופה. ספרד, פורטוגל, הולנד, איטליה, גרמניה, שוויץ, בריטניה ואירלנד הושפעו רבות מגל החום הזה, צרפת היא המדינה שספגה את מספר האבדות הרבות ביותר. האבדות מוערכות ב-14,802 אזרחים, רובם מבוגרים וקשישים.

גל החום שפקד את אירופיה (תמונה: http://cdn.3news.co.nz)

 

2003: רעידת האדמה באיראן

רעידת אדמה בעוצה של 6.6 בסולם מגניטודה התרחשה בעיר בם במחוז כארמן בדרום איראן. נזק רב נגרם לבתים בגלל סגנון הבנייה באזור זה (הבתים נבנו מבלוקים עשויים בוץ). 44 מדינות שלחו משלחות סיוע ועוד 66 מדינות ביקשו לעזור אך נענו בשלילה. לאחר רעידת האדמה באיראן, ההנהגה העלתה את הרעיון להעביר את עיר הבירה מטהרן מחשש שתתרחש רעידת אדמה נוספת שתחריב את העיר.

רעדת האדמה באיראן (תמונה: http://www.valor.com.br)

 

2010: גל החום ברוסיה

גל החום החמור שהתרחש בשנת 2010 ברוסיה בעיקר, השפיע רבות על מדינו שונות בעולם עמו ארצות הברית, קזחסטן, מונגוליה, צפון אפריקה, סין ואירופה. הערכה גסה של מניין ההורגים הניבה תוצאה של כ-56,000 הרוגים, מספר בלתי יאומן של אבדות בגלל אותו אסון טבע. רוב האבדות התרחשו ברוסיה. גל החום גרם להמון שרפות בכל רחבי רוסיה, דבר שגרם לנזקים רבים הן בחיי אדם והן במשאבי טבע יקרים כמו יערות.

שרפות בכל רחבי רוסיה (תמונה: http://alldayplus.narod.ru)

 

2008: רעידת האדמה בסצ'ואן

מדובר על רעידת אדמה בעוצמה של 7.9 בסולם מגניטודה במחוז סצ'ואן בסין. תוצאות רעידת האדמה היום כ-70,000 הרוגים, 380,000 פצועים וכ- 20,000 נעדרים. זוהי רעידת האדמה החזקה ביותר שהתרחשה ב-30 שנה האחרונות. ב-72 שעות אחרי הרעידה נרשמו בנוף לרעידה הגדולה, בין 64-104 רעידות אדמה קטנות נוספות. רעידת האדמה גרמה לכך שהבורסה בסין, שנחשבת לאחת הגדולות בעולם, הושבתה למספר ימים, מה שגרם להפסדים כלכליים גדולים.

רעידת האדמה במחוז סצ'ואן (תמונה: http://he.wikipedia.org)

 

2005: רעידת האדמה בקשמיר

רעידת האדמה בקשמיר, אזור בצפון הודו, הייתה בעוצמה של 7.6 בסולם מגניטודה. הרעידה דומה בעוצמתה לרעידת האדמה שהתרחשה בשנת 1908 בסאן פרנסיסקו. מדינות רבות בעולם שלחו משלחות חילוץ והצלה, עזרה שהסתכמה בסכום של 5.4 מיליארד דולרים. בגלל המצב הביטחוני הסורר באזור בין הודו לפקיסטן, הוחלט בצעד יוצא דופן, להיכנס לתקופה של שלו ביטחוני בין 2 המדינות, על מנת לאפשר סיוע הומניטרי טוב יותר ל-2 הצדדים.

רעידת אדמה בקשמיר (http://www.mysticfiles.com)

 

תמונה ראשית Zoriah cc

תגיות הכתבה

שליחת תגובה


2014-כל הזכויות שמורות 2013 © מגזין WhatHot מה שחם באינטרנט
richkid אינטראקטיב