25/11/2020

אנשי עסקים ישראלים שהצליחו בחו"ל

אנשי עסקים ישראלים שהצליחו בחול

באופן טבעי, רוב אנשי העסקים הישראלים רוצים להצליח גם בחו"ל. כשם שעומרי כספי חיפש יותר מעוד אליפות מקומית במדי מכבי ת"א וניסה את מזלו ב- NBA (ואף הצליח למדי), וכשם שעוז זהבי שאף "לעשות את זה" גם בהוליווד (בהצלחה פחותה, לפחות לעת עתה), כך אך טבעי הוא שאנשי עסקים ישראלים מצליחים יעברו בשלב זה או אחר ל"מגרש של הגדולים", שם האפשרויות רבות יותר והרווחים גבוהים יותר.

אם בספורט סיפורי ההצלחה אינם רבים, ובתחום הקולנוע עוד פחות (עם כל הכבוד לגל גדות), הרי שבעולם העסקים ישנם שלל סיפורי הצלחה. אולי זוהי ה"חוצפה" הישראלית, אולי היכולת למצוא פתרונות מקוריים בכל מצב ולאתר נישות מתגמלות במיוחד הרבה לפני שמישהו אחר שם אליהן לב, אולי זוהי העובדה שישראלים רבים הם מהגרים או בני/בנות מהגרים ועל כן ניחנו במוטיבציה עזה במיוחד להצליח, ואולי זהו ה"מוח היהודי" – מה שבטוח הוא שרשימת אנשי העסקים הישראלים שהצליחו בחו"ל ארוכה ומרשימה.

בתי חולים באפריקה, רשת אינטרנט בג'ונגלים של ברזיל

דרך אחת להצליח בגדול בחו"ל היא להגיע למקומות אליהם טרם הגיעו הקדמה והמודרניות, ולשדרג בהן תשתיות חשובות.

כך, למשל, הצליחה ירדנה עובדיה להפוך לאחת מנשות העסקים הבולטות בארץ – באמצעות בניית שני בתי חולים בגינאה המשוונית. הענקת שירותים רפואיים בסטנדרט מערבי, ואף למעלה מכך הודות לרמה הגבוהה במיוחד של הרופאים הישראלים המועסקים בהם, שיפרה הן את איכות חייהם של תושבי המדינה האפריקאית קטנת המימדים השוכנת לחופי האוקיינוס האטלנטי במערב אפריקה, והן את מעמדה של ירדנה עובדיה בעולם העסקים.

דוגמה נוספת לכך שתעוזה משתלמת היא שאול שני. שני, שעמד מאחורי אחד הסטארט-אפים הראשונים בארץ, שאף הונפק בנאסד"ק בשנת 1985, יצא להרפתקה של ממש כשהחליט להביא את בשורת הטלפון והאינטרנט לכפרים ועיירות נידחות בג'ונגלים של ברזיל. הפוטנציאל שהיה טמון באספקת תשתית יקרת ערך זו למקומות שקודם לכן היו מבודדים מהעולם היה כה גבוה עד ששני שרד גם קריסה כלכלית בברזיל ומהמורות פיננסיות אחרות, ובסופו של דבר מכר את החברה ב- 4.2 מיליארד דולר!

מילדות קשה להצלחה אדירה

מאפיין נוסף שמשותף לאנשי עסקים רבים שהצליחו גם מחוץ לגבולות ישראל הוא ילדות קשה.

ירדנה עובדיה, למשל, הצטופפה ביחד עם הוריה וארבעת אחיה בדירה קטנה בדימונה, לשם נשלחה המשפחה לאחר שעלתה לארץ ממרוקו, ובגיל 14 כבר נאלצה לצאת לעבודה כדי לסייע להוריה בפרנסת המשפחה.

מקור: NRG

מקור: NRG

משפחתו של חיים סבן עלתה לישראל ממצרים וחלקה דירה צנועה בדרום תל אביב עם שתי משפחות נוספות – סבן הפך למיליארדר לאחר שגילה את ה"פאוור ריינג'רס" ובאופן כללי היה אחד מהשחקנים הבולטים בשוק הטלוויזיה הבינ"ל. גם לאחד המפיקים ההוליוודיים הבולטים בשלושים השנה האחרונות, ארנון מילצ'ן, הייתה ילדות לא פשוטה לאחר שבגיל צעיר התייתם מאביו.

פאוור ריינג'רס עושים את אביי-רואד

פאוור ריינג'רס עושים את אביי-רואד

ממון רב – ותרומה לקהילה

פן נוסף המשותף לאנשי עסקים רבים שהצליחו בחו"ל, ובגדול, הוא שהם לא שוכחים מאין באו ומנסים לתרום לקהילה ובאופן כללי להפוך את העולם למקום מעט טוב יותר.

רוני דואק, למשל, ייסד את עמותת "ציונות 2000 לאחריות חברתית" שמטרתה לסייע לעסקים לפעול למען הקהילה, וכן מכהן כיו"ר "שיתופים – לקידום החברה האזרחית" (חברה לתועלת הציבור המהווה בית לארגוני המגזר השלישי ולהתארגנויות אזרחיות). חיים סבן תורם רבות  לצדקה וכן הקים את "פורום סבן לדמוקרטיה" שנועד להעצים את שיתוף הפעולה בין ארה"ב לישראל, וירדנה עובדיה משתפת פעולה עם עמותת "הצל ליבו של ילד" בהבאת ילדים חולי לב ממדינות מתפתחות למרכז הרפואי "וולפסון" על מנת לזכות בטיפולים מתקדמים ומצילי חיים.

 

מקור תמונה ראשית – Andrew Magill

תגיות הכתבה

שליחת תגובה


2014-כל הזכויות שמורות 2013 © מגזין WhatHot מה שחם באינטרנט
richkid אינטראקטיב