25/11/2020

איך לחדש רהיט מפורמייקה בעצמכם

Textures

מי לא מכיר את הפורמייקה שכיכבה כמעט בכל בית ישראלי מצוי בשני עשורים עליזים במיוחד – שנות השישים והשיבעים. קורה לא פעם שמצטלבות דרכינו עם פריט ריהוט יחודי –  שידת איפור מקסימה מחברה שפינתה דירה של הדודה, או פינת אוכל נוסטלגית שתשלב בביתכם בהתאמה מושלמת.  אך מה לעשות שלמרות הקווים האלגנטיים של הרהיט, ולמרות שהוא שמור להפליא, עוטפת אותו שכבת פורמייקה מבריקה שגורמת לרהיט להראות מיושן ועייף . (וגם לרוב בגוונים לא מחמיאים כמו ירוק זית או חום כתום). אז האמת שכיום ניתן  לשנות את המראה של כל רהיט עתיק ולאמת אותו- וזאת הודות לאפשרויות צבע רבות ובלתי מוגבלת. ישנן דרכים להסיר פורמייקה או לצבוע אותה בכל גוון שנרצה ולתת לרהיט וינטאג' מראה מעודכן ואופנתי שישתלב בטבעיות בעיצוב הבית:

לפעמים יש אפשרות פשוט להסיר את הפורמייקה – איך עושים זאת?

# מתבוננים ברהיט בייחוד בקטעי הקצוות שם ניתן לראות אם שולי הפורמייקה נפרדים מיתר הרהיט. לבדיקת מבחן קטנה ניתן להכניס שפכטל בין הפורמייקה ליתר הרהיט, ולבדוק אם הוא נפרד ממנו.

# אם הפורמייקה אכן מבצבצת מהרהיט ניתן לנסות לנתק אותה. לפעמים הדבק כל כך יבש וישן שפשוט ניתן לשלוף את הפורמייקה מהרהיט, אך אם השכבה עקשנית קצת יותר אפשר להעזר בטריק של חימום הדבק על ידי מגהץ ומגבת.כיצד עושים זאת?  את המגבת  מניחים על הרהיט ומחמים  אותו באמצעות המגהץ בזהירות. לאט לאט החום ימיס את הדבק וכך ניתן יהיה לחלץ את הפורמייקה מהרהיט- תהליך שדורש קצת סבלנות ועבודה בשלבים- אבל זה עובד!

# את שאריות הדבק שנותרו על הרהיט ניתן להסרי באמצעות ממיס דבקים כמו אצטון או טרפטין,  או לשייף אותן על ידי נייר לטש עם גרעיניות בינונית- יש לעשות זאת בזהירות כדי לא  לפגום ברהיט.

# לאחר שהפורמייקה הוסרה והרהיט נקי משאריות דבק ניתן לשייף אותו ולצבוע אותו כמו רהיט עץ רגיל, במראה אטום או במראה שקוף לפי טעמכם האישי.

# במקרה שיש סדקים או שברים קטנים ברהיט, ניתן למלא אותם במרק שפכטל ייחודי לעץ, להמתין לייבוש ולשייף עד לפני השטח של הרהיט.

# אחרי הסרת הפורמייקה, ותיקונים קלים ניתן לצבוע את הרהיט כמו כל רהיט עץ אחר- מומלץ להשתמש בסדרת צבעים שמיועדת לשימוש בעץ כמו פוליאור מט-משי על בסיס מים של טמבור.

במקרה שהפורמייקה עדיין מחוברת היטב לרהיט עדיף לצבוע אותה- איך עושים זאת?

# ראשית יש לשייף קלות את הרהיט על מנת לחפספס את המשטח ולאפשר אחיזה טובה יותר של הצבע ברהיט.

# לאחר השיוף מנקים את הרהיט משאריות לכלוך ואבק עם מטלית מים וסבון.

# השלב הבא הוא צביעת שכבה מקדימה של  צבע יסוד, מומלץ להשתמש בצבע יסוד רב שימושי על בסיס מים של טמבור (צבע פריימר)  באמצעות רולר שיער קצר או רולר ספוג. היסוד הרב שימושי מהווה חומר מקשר בין הפורמייקה לצבע העליון בכדי שלא יתקלף. צבעי יסוד מטרתם לחזק את התשתית ולייצר בסיס להתחברות טובה של מערכת הצבע למתן תוצאה איכותית.

# לאחר שכל הרהיט צבוע בשכבת היסוד, יש להמתין לייבוש כשעה.

# כעת ניתן לבחור צבע מסדרת פוליאור על בסיס מים של טמבור, למראה אטום, אפשר בגימור מט או בגימור מבריק, עם מברשת או רולר. עדיף למרוח שתי שכבות צבע לכיסוי מלא ויפה.

צבע יסוד מהווה חומר מקשר בין הפורמייקה לצבע, מתוך אתר טמבור

צבע יסוד מהווה חומר מקשר בין הפורמייקה לצבע, מתוך אתר טמבור

 

 

צבע עץ על בסיס מים, מתאים לצביעה לאחר שכבת היסוד, מתוך אתר טמבור

צבע עץ על בסיס מים, מתאים לצביעה לאחר שכבת היסוד, מתוך אתר טמבור

 

מרק שפכטל- למילוי ותיקון של סדקים, מתוך אתר טמבור

מרק שפכטל- למילוי ותיקון של סדקים, מתוך אתר טמבור

לרעיונות נוספים לשיפוץ סגנון "עשה זאת בעצמך", הכנסו לאתר טמבור

תגיות הכתבה

שליחת תגובה


2014-כל הזכויות שמורות 2013 © מגזין WhatHot מה שחם באינטרנט
richkid אינטראקטיב