05/08/2020

אודות מרכזי גמילה מסמים בישראל

מרכזי גמילה מסמים בישראל

אין אדם אשר חסין מפני התמכרות לסמים, לכן חשוב לקבל מידע על מרכזי גמילה מסמים בישראל

ההתמכרות לסמים חוצה גיל, מגדר, גזע, תרבות וכדומה. התוצאות של ההתמכרות לסמים הן קשות ביותר, וההתמכרות מובילה לפגיעה באדם בכל תחומי החיים השונים – בתחום החברתי, בתחום הכלכלי, בתחום המשפחתי, בתחום הרגשי וכדומה. למעשה, לא רק האדם אשר מתמכר לסמים נפגע מן ההתמכרות שלו, אלא גם המשפחה והחברים הסובבים אותו.

ניתן לטפל בהתמכרות בסמים ולעצור אותה. לשם כך הוקמו בישראל הרבה מאוד מרכזי גמילה מסמים. חלק מן המרכזים הם פרטיים וחלקם ממשלתיים. במאמר זה נסקור את הנקודות החשובות בנוגע למרכזי גמילה מסמים בישראל, על מנת לעזור למי שזקוק לעזרה, לקבל אותה במקום המתאים ביותר עבורו.

בכל מרכז גמילה מסמים יש שיטות טיפות ועקרונות טיפוליים שונים. באופן כללי, מרכז הגמילה מסמים שואף לשבור את אותו "מעגל קסמים" של ההתמכרות. ההתמכרות לרוב מגיעה על מנת לעזור לאדם לבחור מלחצים, כאבים והתמודדויות שונות. לאחר שהשפעת הסמים חולפת, האדם נותר עם רגשות קשים, הן מנטלית והן פיזית. זוהי הנקודה העיקרית בתהליך הגמילה. מדובר בתהליך כואב, אשר כמעט ולא ניתן לבצע אותו ללא אותו כאב.

מערך הטיפול בהתמכרויות בסמים בישראל מעניק מענה מזוויות שונות לכלל התופעות אשר צצות במהלך שלב הגמילה. יש מרכזים בהם ניתן למצוא טיפולים של פסיכולוגים ופסיכיאטרים. תפקידם של אנשי מקצוע אלה הוא לטפל בפן הנפשי והרגשי של האדם המכור לסמים. בעלי מקצוע נוספים הם עובדים סוציאליים, אשר אחראיים על הטיפול בפן החברתי, ורופאים שונים, אשר אחראיים על הטיפול מהבחינה הפיזית. כך למשל, יש מצבים בהם עולה הצורך לטפל באדם המכור באמצעות תרופות ואף באשפוז מלא.

העיקרון המשותף לרוב מרכזי הגמילה מסמים בישראל הוא עיקרון הטיפול ההדרגתי. השחרור מהתלות הרצינית והמעיקה של הסמים ומההשפעות של הסמים נעשה בהדרגתיות, ובמקביל המטופלים לומדים כיצד לרכוש דפוסי התנהגות חדשות וכיצד להתנהל מחדש בעולם ללא סמים. המטרה היא לעזור להם להתחזק ולהתבסס, ולבנות את החיים שלהם מחדש ובאופן טוב ובריא יותר.

חלק ממרכזי הגמילה מסמים בישראל פועלים על פי עקרון הרצף. עקרון זה למעשה דוגל בכך שלא יהיו הפסקות בטיפול. הדבר מחייב השגחה רצופה של בעלי מקצוע ושל צוות רפואי. רוב מרכזי הגמילה מסמים מציעים לינה ומגורים של המטופל, מה שמאפשר שהות של 24 שעות ביממה תחת השגחה של צוות מיומן.

חשוב להבין כי הגמילה מסמים, בניגוד לגמילה מהתמכרויות אחרות, קשורה מאוד לפן הרפואי. כך למשל, האדם אשר נמצא בגמילה צריך לעבוד בדיקות רפואיות רבות ובמקרה הצורך גם לקבל תרופות בלתי ממכרות אשר יכולות להקל באופן משמעותי על תסמיני הגמילה. לכן, מרכזי גמילה מסמים בישראל מספקים ליווי מקצועי ומלא 24 שעות ביממה, וחלקם מעניקים טיפול ארוך ומתמשך. בין היתר, ישנה אותה דינמיקה קבוצתית מפורסמת, אשר ידועה כיעילה במיוחד להצלחת תהליך הגמילה, בעיקר מהפן החברתי.

חלק ממרכזי הגמילה מעניקים טיפול וסיוע לסביבה הקרובה של המטופל, כמו בני הזוג והמשפחה הקרובה. הדבר תורם לתהליך הגמילה בכך שהוא עוזר לאנשים הקרובים למטופל להחזיר לעצמם את האמון בו, ולהפחית מהלחצים המוטלים על כתפי המטופל.

למידע נוסף מומלץ לגלוש לאתר רטורנו http://retorno.org.il – מרכז פסיכולוגי חינוכי לגמילה "רטורנו".

תגיות הכתבה

שליחת תגובה


2014-כל הזכויות שמורות 2013 © מגזין WhatHot מה שחם באינטרנט
richkid אינטראקטיב